Odpust ku czci św. Judy Tadeusza i 30 lecie konsekracji kościoła - 28.10.2014 r.
Wpisany przez ks. Rafał Masarczyk SDS   
czwartek, 20 listopada 2014 14:48

28 października 2014 r. wspólnota parafialna p.w. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich przeżywała swój odpust parafialny ku czci św. Judy Tadeusza połączony z jubileuszem 30-lat konsekracji kościoła. Każdy jubileusz jest czasem łaski. Także i ten. „I chociaż – jak zaznaczył proboszcz parafii ks. Jacek Wawrzyniak, w słowie wstępnym – to jest tylko, czy aż 30 lat, nie można go przeoczyć. Bo przecież w momencie konsekracji naszej świątyni, Chrystus Pan, wszedł do niej w swojej sakramentalnej obecności. Stał się przez to bliższy naszemu życiu, pełniej wszedł w codzienność naszej wspólnoty”.
Uroczystościom odpustowo-jubileuszowym przewodniczył ks. Arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, który w kazaniu wskazał czym jest parafia i na czym polega budowanie wspólnoty parafialnej oraz jakie znaczenie posiada świątynia parafialna. W uroczystościach wziął udział ks. Piotr Filas SDS – prowincjał salwatorianów, ks. Jerzy Madera SDS – Rektor WSD Salwatorianów w Bagnie, ks. Tadeusz Kosior – dziekan dekanatu prusickiego, ks. Tadeusz Skwarczek SDS – były proboszcz parafii obornickiej, kapłani pochodzący z parafii oraz kapłani z dekanatu Prusice. Ponadto w uroczystości wzięły udział władze samorządowe, przedstawiciele Nadleśnictwa Oborniki Śl., Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Obornikach Śląskich wraz z pocztem sztandarowym, na czele z dyrektor Krystyną Haładaj, oraz licznie zebrani Parafianie i Goście. Uroczystość rozpoczął koncert pieśni religijnych w wykonaniu Chóru Uniwersytetu III Wieku „Atena” w Obornikach Śląskich na czele z panią dyrygent Ewą Skubiś.
Po mszy św. procesję eucharystyczną wokół kościoła poprowadził ks. Arcybiskup, która została zakończona odśpiewaniem uroczystego Te Deum i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie nastąpiło ucałowanie relikwii św. Judy Tadeusza.
Kościół na Trzebnickiej w Obornikach Śląskich, został zbudowany w roku 1908 dla wiernych zboru ewangelickiego. Po II wojnie światowej, przeszedł na własność skarbu państwa, a następnie służył jako magazyn Zespołu Sanatoriów Przeciwgruźliczych w Obornikach Śl. Staraniem ówczesnego proboszcza parafii obornickiej ks. Alfreda Ryguły, w roku 1982 kościół został przekazany na własność parafii rzymsko-katolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Obornikach Śl. Ponieważ odzyskany kościół był w bardzo złym stanie, potrzebował gruntownego remontu. Remont przeprowadził kolejny proboszcz ks. Tadeusz Skwarczek. Pierwsza msza św. w odnowionym kościele była sprawowana 23 października 1983 r. Natomiast 16 września 1984 r. ówczesny Metropolita Wrocławski ks. Kard. Henryk Gulbinowicz dokonał jego konsekracji. Od tego czasu minęło 30 lat, w których zawarta jest historia mieszkańców ziemi obornickiej, historia powstania nowej parafii i nadania świątyni tytułu kościoła parafialnego.

 

 

 

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Dandelion Theme  Valid XHTML and CSS.