Peregrynacja figury św. Michała Archanioła
Wpisany przez Foto R. M.   
środa, 16 września 2015 12:12

Czas mocy i łaski
Wszystko zaczęło się podczas ubiegłorocznej pielgrzymki do Włoch, w programie której była Góra Gargano, czyli Sanktuarium św. Michała Archanioła, o którym się mówi, że jest to jedyne sanktuarium niepoświęcone ręką ludzką. Na początku pielgrzymki obliczyłem, że mamy dokładnie 9 dni pielgrzymowania aż dotrzemy do tego miejsca. Rozpoczęliśmy więc nowennę do św. Michała Archanioła, który nas prowadził po pielgrzymim szlaku na Górę Gargano.10 dnia pielgrzymki stanęliśmy w tym wyjątkowym miejscu we włoskiej miejscowości Monte San Angelo.

Po zejściu do groty zobaczyliśmy cudowną figurę i miejsce objawień. Poczuliśmy się jak w niebie, zatopieni w ciszy i modlitwę. Gdy wychodziłem z groty, ksiądz, który sprzedawał dewocjonalia, dał mi do ręki czasopismo „Któż jak Bóg”. Podczas lektury zatrzymałem się nad programem peregrynacji figury św. Michała Archanioła po Polsce. I wtedy zrodziło się we mnie wielkie pragnienie zaproszenia św.Michała do Obornik, do naszej parafii. Po powrocie do Polski zadzwoniłem do sekretariatu peregrynacji i wraz z siostrą ustaliliśmy termin na 2 – 4 września 2015 roku. Tak to właśnie św. Michał zapragnął przybyć do nas i cieszyliśmy się z tego szczególnego czasu mocy i łaski, jakim były dni nawiedzenia.
Nawiedzenie rozpoczęło się 2 września o godz. 17.30, kiedy to zgromadziliśmy się przy Urzędzie Miejskim, aby oczekiwać na przybycie figury św. Michała Archanioła z cudownej groty objawień na Górze Gargano.Nawiedzenie prowadził, a więc głosił kazania, prowadził nabożeństwa i pieśni, ks.Rafał Szwajca – michalita, koordynator peregrynacji po Polsce. Przed godz. 18.00 przybył samochód-kaplica z figurą św. Michała, którą przy dźwięku syren wprowadzili do naszego miasta strażacy. Po przybyciu otrzymałem do ręki koronę, a panowie ze Wspólnoty Rodzin unieśli figurę i wyruszyliśmy w uroczystej procesji do naszego kościoła parafialnego ze śpiewem i modlitwą na ustach. W kościele nałożyłem koronę św. Michałowi i, jak zaznaczył ks. Rafał, poprzez ten gest rozpoczął się czas nawiedzenia. Przywitałem Św. Michała w naszej parafii, a następnie przywitały go dzieci i dorośli parafii. Potem sprawowana była Eucharystia z kazaniem, po której nastąpiło modlitewne czuwanie zakończone Apelem Maryjnym.
Drugi dzień (3 IX) rozpoczęły Godzinki ku czci św. Michała Archanioła, po których celebrowana była Eucharystia dla osób chorych i starszych. Wtedy zostały udzielone sakrament namaszczenia chorych i specjalne osobiste błogosławieństwo na zakończenie. W południe przyszła na swoje spotkanie ze św. Michałem Archaniołem młodzież. Po południu od godz. 15.00 trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu, którą rozpoczęła Koronka do Bożego Miłosierdzia.Następnie odmawialiśmy Różaniec z Aniołami, Koronkę Anielską. Był czas na osobistą modlitwę w ciszy. Wieczorna Eucharystia z kazaniem sprawowana była o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za wstawiennictwem św. Michała Archanioła. Po Mszy św. przed Najświętszym Sakramentem zanoszona była modlitwa wstawiennicza w tej intencji oraz zostało udzielone błogosławieństwo na sposób lurdzki. Czuwanie modlitewne po Mszy św. prowadziła Wspólnota Rodzin. O godz. 21.00 uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim z rozważaniem o modlitwie,a po nim udaliśmy się w procesji światła z figurą św. Michała Archanioła wokół naszego kościoła. Podczas procesji figurę nieśli przedstawiciele poszczególnych stanówy, za które się modliliśmy.
Trzeci dzień rozpoczął się od spotkania modlitewnego dla dzieci i osobistym błogosławieństwem za wstawiennictwem św. Michała Archanioła. O godz. 10.30 rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której odmawiano Różaniec z Aniołami, Modlitwę o powołania i Koronkę Anielską. Był także czas na osobistą modlitwę w ciszy. Uroczysta Msza św. na zakończenie nawiedzenia sprawowana była o godz. 12.00. Podczas niej dokonałem aktu  zawierzenia naszej parafii. św. Michałowi Archaniołowi. Słowa wdzięczności wobec ks. Rafała Szwajcy skierowali przedstawiciele parafii, dziękując za piękne poprowadzenie nas w tym czasie mocy i łaski. Po słowach pożegnania figura św. Michała Archanioła została wyprowadzona z kościoła i w samochodzie-kaplicy udała się w dalszą drogę nawiedzenia do Krzepic.
Nawiedzenie było rzeczywiście dla naszej wspólnoty czasem mocy i łaski. Mieliśmy okazję, aby wspólnie i indywidualnie przedstawiać Dobremu Bogu, przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła, prośby i podziękowania. Doznaliśmy wielu łask.Każdy mógł podejść, aby się dotknąć św. Michała, aby przy figurze złożyć swoje intencje.Wielu przyjęło szkaplerz św. Michała.
Zakupiliśmy pamiątki, widzialne znaki tego nawiedzenia. Ale największe znaki pozostały w naszych sercach. Jako widzialny owoc czasu nawiedzenia, wprowadziliśmy modlitwę do św. Michała Archanioła, którą wspólnie odmawiamy po każdej Mszy św. niech moc Pana Boga za pośrednictwem św. Michała Archanioła towarzyszy nam codziennie.Św. Michale Archaniele – módl się za nami!

 

Ks. Jacek Wawrzyniak SDS

 

 

 

 

 

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Dandelion Theme  Valid XHTML and CSS.