Nawiedzenie obrazu Miłosierdzia Bożego
Wpisany przez ks. proboszcz Jacek Wawrzyniak SDS   
sobota, 05 grudnia 2015 11:07

Czym jest Nawiedzenie obrazu Miłosierdzia Bożego
– w naszej rodzinie i naszym domu?


Na rozpoczęcie Roku Miłosierdzia, rozpoczyna swoją peregrynację po domach rodzin naszej parafii obraz Jezusa Miłosiernego. Czas nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego „Jezu, ufam Tobie!” w danej rodzinie, powinien być historycznym wydarzeniem, przemienieniem duchowym całej rodziny, jej wyznaniem wiary. Otwarciem nie tylko drzwi domu, ale i serc domowników. Przyjęciem Jezusa Miłosiernego, który przychodzi w tym obrazie, ażeby wskrzeszać miłość i udzielać przebaczenia. Jezus powinien w tym czasie stać się nie tylko gościem, ale Panem tego domu i rodziny. Obecność obrazu jest czasem uwielbienia Bożego Miłosierdzia i zawarcia z Nim przymierza na wieki. Przez wiarę Jezus udziela bogactwa swej łaski i przychodzi do modlącej się rodziny, jak do uczniów w Wieczerniku, z darem oczekiwanego pokoju i jedności.

Rodzina przyjmuje obraz w godzinach wieczornych o godz. 19.00. Rodzina, która przeżyła nawiedzenie, uroczyście, przy śpiewie pieśni odprowadza obraz do następnego domu. Przed domem gromadzi się rodzina, która przyjmuje obraz na czas dobowego nawiedzenia. Po przejęciu obrazu, wnoszą go do swojego domu, umieszczając wizerunek Pana Jezusa Miłosiernego na przygotowanym wcześniej miejscu. Ma to być miejsce, które umożliwi całej rodzinie gromadzenie się na modlitwie  przy obrazie. Należy je odpowiednio przygotować, ozdabiając kwiatami i zapalając świece. Może to być stół lub inne godne miejsce, np. na komodzie lub jeśli jest w domu, to na domowym ołtarzyku.
Obraz pozostaje przez całą noc i dzień, do godz. 19.00. Przed tą godziną należy odmówić wspólne modlitwy. Na nawiedzenie można zaprosić członków naszej rodziny, a także sąsiadów. Nawiedzenie jest okazją przezwyciężania niechęci w gronie rodzinnym i sąsiedzkim, dlatego – nie zmieniamy trasy w celu uniknięcia spotkania z sąsiadem, z którym są oziębione stosunki. Do nawiedzenia należy podchodzić z wiarą i miłością, a wtedy Pan Bóg obdarzy nas wieloma łaskami, potrzebnymi w szlachetnym i szczęśliwym życiu.
Na zakończenie nawiedzenia w danym domu, rodzina dokonuje wpisu do Księgi Pamiątkowej. Pięknym zwieńczeniem nawiedzenia obrazu w danym domu może być zamówienie Mszy świętej w intencji: „o miłosierdzie Boże dla członków rodziny …”.
Nawiedzenie będzie miało swoje przerwy, na czas przypadających świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy – wówczas przekazujemy obraz do kościoła. Kolejna rodzina po przerwie odbiera obraz ze świątyni, po uzgodnieniu z Ks. Proboszczem.
Jeśli nastąpiłyby jakieś problemy lub niepewności oraz gdyby ciężko było uzgodnić przekazanie Obrazu do rodziny na kolejną ulicę prosimy o bezzwłoczny kontakt z Ks. Proboszczem lub innym Duszpasterzem. Do obrazu dołączony jest Modlitewnik Nawiedzenia.
Po zakończeniu Peregrynacji w Obornikach Śląskich Obraz wraca do kościoła i zostanie przekazany do poszczególnych wiosek.
Jako Duszpasterze życzymy, aby czas nawiedzenia Obrazu Jezusa Miłosiernego był czasem błogosławionym dla naszych rodzin i całej parafii.


Plan peregrynacji (kolejność ulic i wiosek)
Grunwaldzka od początku
Grzybowa
Włodkowica
Księcia Witolda
Kazimierza Jagiellończyka (domy od końca)
Łokietka od końca do ulicy Słowackiego,
Słowackiego od nr 35 do końca, Jagodowa, Zielone Wzgórze
Słowackiego od numeru 31 do końca, Kazimierza Wielkiego, Królowej Jadwigi, Dwóch Mieczy, Kazimierza Jagiellończyka (domy od początku)
Łokietka od numeru 29 do początku, Niecała, Spółdzielcza
Wrocławska od początku
Witosa od początku
Chopina
Moniuszki
Ptasia od początku
Dąbrowskiego od początku
Paderewskiego od początku
Piastów Śląskich od początku
Henryka Pobożnego
Henryka Brodatego, Bolesława Krzywoustego od końca
Powstańców Śląskich od początku
Bolesława Chrobrego od początku i Piotra Skargi
Trzebnicka od początku, Sienkiewicza
Wzgórze Magdaleny, Wzgórze Partyzantów, Leśna, Jodłowa, Modrzewiowa
Nowowiejska od początku
Łąkowa od początku
Polna od końca i Na Przejściu
Chełmońskiego od końca
Kruczkowskiego od początku
Wita Stwosza od początku, Plac Zwycięstwa , Staszica
II Armii Wojska Polskiego od początku
Kruczkowskiego od końca
Kossaka od końca
Malczewskiego od początku
Gierymskiego
Energetyczna od końca
Miłosza
Herberta od końca
Fredry od końca, Styki, Makuszyńskiego
Podzamcze
Prusicka od początku
Górna od końca
Matejki
Skłodowskiej od początku
Wilczyn: Obornicka, Kowalska, Św. Jadwigi, Jaśminowa, Leśna, Zaciszna, Jodłowa,
Parkowa, Orzechowa, Polna, Krótka, Poprzeczna, Stawowa od początku, Akacjowa, Sosnowa, Jaworowa, Dębowa, Daglezjowa, Klonowa, Leśny Zakątek, Pod Lasem
Kowale
Piekary
Borkowice
Golędzinów: Obornicka od początku, Zielona, Łąkowa, Kopernika, Kolejowa od początku, Słowackiego od końca, Moniuszki od początku, Baczyńskiej, Chipina, Paderewskiego, Trzebnicka od końca.
Kolonia Golędzinów
Nowosielce
Ciecholowice: Ciecholowicka od końca, 9 Maja, Komuny Paryskiej. 

 

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Dandelion Theme  Valid XHTML and CSS.