Peregrynacja relikwii bł. José del Rio
Wpisany przez ks. proboszcz Jacek Wawrzyniak SDS   
sobota, 28 września 2013 16:00

W dniach 12 – 15 września przeżywaliśmy peregrynację relikwii bł. José del Rio, meksykańskiego męczennika za wiarę. José Sánchez del Río był jednym z najmłodszych Cristeros – grupy katolickich kontrrewolucjonistów z Meksyku. Został zamordowany w wieku czternastu lat. W dniu wykonania kary śmierci przecięto mu skórę na stopach i zmuszono go, by doszedł krwawiąc na cmentarz. Kazano mu stanąć nad fosą, gdzie miało upaść jego ciało. Pchnięto go nożem i znowu zmuszano do wyrzeknięcia się wiary. José krzyknął „Viva Cristo Rey!” - Niech żyje Chrystus Król! i poprosił by go rozstrzelano. Kapitan, zdenerwowany odwagą i zachowaniem chłopca, zastrzelił go z własnego pistoletu. Przewróciwszy się, José zakreślił własną krwią znak krzyża na ziemi i umarł. Tę postać przestawia film „Cristiada”, który mogliśmy oglądać w naszym Ośrodku Kultury  7 i 8 września br.

 

Uroczyste wprowadzenie relikwii nastąpiło podczas mszy św. o godz. 19.00, ze śpiewem pieśni „ Witaj święty męczenniku, coś za wiarę życie dał i wśród srogich mąk bez liku, przy Chrystusie wiernie stał…”. Następnie ks. proboszcz przywitał relikwie słowami: „Błogosławiony José, z wielką nadzieją i Bożą radością w sercu, witamy Cię w naszej Parafii, w znaku twoich relikwii. Wpatrzeni w twoje niezwykłe świadectwo życia i wiary, ukoronowane męczeńską śmiercią, pragniemy przez te cztery dni – idąc twoimi śladami – trwać przy Sercu Jezusa i przy Niepokalanym Sercu Maryi. Pragniemy też powierzyć twojemu wstawiennictwu – naszą parafię, nasze rodziny, nasze dzieci i naszą młodzież. Wypraszaj nam u Boga silną wiarę i miłość do Chrystusa Pana i Jego Niepokalanej Matki. Błogosławiony José, najmniejszy żołnierzu Chrystusa, zachowaj nas, pozostających tu na ziemi, w zdrowiu i sile, abyśmy umieli mężnie znosić przeciwności i wiernie trwać przy Chrystusie do samego końca. Miej nas w swej opiece, oręduj u Pana za nami wszystkimi, którzyśmy zawierzyli Chrystusowi. Viva Cristo Rey!. Niech żyje Chrystus Król”. Po czym licznie zebrani wierni odśpiewali hymn „Chrystus Królem…!”. Msza św. zakończyła się błogosławieństwem relikwiami i ich ucałowaniem przez wiernych. Po mszy św. czuwanie modlitewne prowadziła młodzież wraz z ks. Włodzimierzem, zakończone Apelem Maryjnym.

W piątek w godzinach przedpołudniowych, aż do godz. 15.00 kościół nawiedzali dzieci i młodzież ze swoimi katechetami i nauczycielami. Każda grupa wysłuchała krótkiego kazania o błogosławionym, po czym miała miejsce wspólna modlitwa i ucałowanie relikwii. Wieczorem modliliśmy się do Dobrego Boga podczas nabożeństwa fatimskiego przez wstawiennictwo Matki Bożej Fatimskiej i bł. José.

W sobotę na mszy św. wieczornej zebrały się licznie małżeństwa i rodziny, aby modlić się za wstawiennictwem bł. José, o Boże błogosławieństwo oraz silną wiarę i głęboką miłość do Boga. Po mszy św. ks. Michał przeprowadził nabożeństwo za wstawiennictwem bł. José, po czym każda rodzina i małżeństwo oraz osoby samotne podchodziły po błogosławieństwo relikwiami.
W niedzielę po każdej mszy św. modliliśmy się za wstawiennictwem bł. José. A po błogosławieństwie nastąpiło ucałowanie relikwii. Uroczyste pożegnanie miało miejsce po mszy św. wieczornej. Każdy otrzymał obrazek bł. José z modlitwą.

Ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Modlitwa przez wstawiennictwo bł. J José del Rio.

Panie Jezu Chryste, który natchnąłeś serce bł. Jose do mężnego wyznawania wiary, przez wstawiennictwo tego młodego, meksykańskiego męczennika, zawierzam ci dziś serce i drogę mojego życia. Proszę Cię, Panie, o dar odwagi i męstwa w dawaniu świadectwa swojej wiary. Spraw, bym jak bł. Jose, potrafił mądrze i zgodnie z Twoją wolą iść przez życie, niosąc światu i ludziom prawdę o Twoim królowaniu i Twojej miłości do człowieka. Przez Serce Niepokalanej, z wiarą wyznaję: Viva Cristo Rey! Niech żyje Chrystus Król!

 

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Dandelion Theme  Valid XHTML and CSS.