Jak przygotować się do Świąt Wielkanocnych? Kalendarium ze szczegółowym planem
Okres przedświąteczny jest trudnym czasem, w którym trzeba połączyć pracę, porządki, zakupy i planowanie świąt, a przecież nie może zabraknąć czasu na odpoczynek. Żeby wszystko przebiegło sprawnie i w dobrej atmosferze, warto ułożyć plan, który pomoże w przygotowaniu się do tego okresu.
Podczas przygotowań do Świąt Wielkanocnych warto pamiętać, że jest to wysiłek nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim duchowy. To właśnie [b]Triduum Paschalne[/b] jest najważniejsze w tym okresie ([b]Wielki Czwartek[/b], [b]Wielki Piątek[/b] i [b]Wielka Sobota[/b]). Ten czas powinno przeznaczyć się na modlitwę, wyciszenie i zadumę. Poniżej znajduje się skuteczne kalendarium, które pomoże przygotować się do świąt i uwzględnić w planach wszystkie istotne aspekty tego wyjątkowego czasu.
Staranne zakupy i generalne porządki
Najpóźniej tydzień przed świętami dobrze jest rozpocząć porządki. Pozwoli to uniknąć zbytniego nawarstwienia się obowiązków, co jest częstym zjawiskiem podczas przygotowań świątecznych. Umyte okna, wyprane zasłony czy wytrzepane dywany spokojnie przetrwają okres świąteczny jeśli zostaną przygotowane wcześniej. Nie ma powodów, aby zostawiać to na ostatnią chwilę.
Tuż przed świętami zostanie tylko dopieszczenie mieszkania oraz wykonanie codziennych czynności, takich jak pozmywanie naczyń, wytarcie kurzu czy umycie podłóg.
Odpowiednio wcześniej dobrze jest przygotować również listę zakupów, które będą niezbędne do przygotowania posiłków. Część z produktów można kupić dużo wcześniej, na ostatni moment zostawiając jedynie te rzeczy, które nie mogą przeczekać w kuchennych szafkach czy lodówce.
Wyjątkowe dekoracje, gotowanie i dalszy ciąg sprzątania
[b]Wielki Poniedziałek[/b] to czas, kiedy większe porządki powinny być już zrobione. Jeśli okna nadal nie są wymyte, a zasłony wyprane to teraz już jest na to ostatni dzwonek. Później zacznie przybywać obowiązków i powstanie chaos, który obedrze Święta Wielkanocne z całej magii i przyjemności.
[b]Wielki Wtorek[/b] powinien być czasem zakupów oraz dekoracji. Dobrze wybrać się do sklepu po mięso, wędliny czy inne niezbędne produkty. Pozwoli to uniknąć stania w ogromnych kolejkach w następnych dniach. Przygotowanie pięknych dekoracji świątecznych będzie przyjemnym relaksem po dniu zakupów.
[b]Wielka Środa[/b] jest odrobinę swobodniejszym dniem. Najważniejszą czynnością jaką trzeba zrobić jest przygotowanie i zamrożenie mięsa. Dobrze jest również na bieżąco sprzątać powstały bałagan, aby nie urósł do zbyt wielkich rozmiarów.
[b]Wielki Czwartek[/b] jest ostatnim dniem porządków. Do tej pory wszystko już powinno zostać zrobione. Jest to również pora na rozłożenie dekoracji świątecznych. Praktykujący katolicy nie powinni zapomnieć o wieczornej mszy świętej.
[b]Wielki Piątek[/b] od rana można zacząć przygotowywać wypieki takie jakie mazurek, sernik czy makowiec. Istotną częścią tego dnia jest koszyczek ze święconką. Wieczorem w kościołach odbywa się nabożeństwo pasyjne, które upamiętnia śmierć Jezusa na krzyżu.
[b]Wielka Sobota[/b] powinna zacząć się od końcowych zakupów. Tutaj powinny zostać nabyte produkty, które nie mogą przeczekać w domu. Warto kupić takie rzeczy jak pieczywo, owoce czy warzywa. Po odniesieniu zakupów do domu warto od razu wyruszyć ze święconką do kościoła. Następnie przyjdzie pora na ostatnie poprawki w dekoracjach czy ewentualne zmycie zalegających naczyń. Jest to dobra pora na przygotowanie białego barszczu, sałatek i poukładanie wędlin na talerzach. Wieczorem przychodzi pora na Triduum Paschalne. Jeśli nie wybierasz się na nie, to będzie to doskonały czas na odpoczynek w domu.
[b]Wielka Niedziela[/b] i [b]Poniedziałek Wielkanocny[/b] są czasem odpoczynku, relaksu i delektowania się pysznymi potrawami. Nic więcej nie trzeba już robić.
Mam wrażenie, że z każdym rokiem przygotowywanie do świąt i całą otoczka z nimi związana traci na znaczeniu.