Judaiantoni.pl

Kościół to MY!

Propozycje kwiatów na cmentarz

Poszukujesz kwiatów, które utrzymają piękny wygląd w różnych warunkach? Wybierz na cmentarz kwiaty odporne na temperaturę i opady atmosferyczne.

Kwiaty na cmentarz, na cały rok

Nie wiesz, jakie kwiaty najlepiej zniosą niską temperaturę i zachowają piękny wygląd pomimo niesprzyjających warunków? Podpowiemy ci, które kwiaty najlepiej nadadzą się na cmentarz, a także jakie wiązanki i wieńce pogrzebowe wybrać zależnie od pory roku.

Kwiaty na cmentarz w doniczce

Chryzantemy kojarzymy wszyscy jako najpopularniejsze kwiaty na cmentarz, można zobaczyć je praktycznie na każdym grobie. Tę może trochę ponurą popularność chryzantemy zawdzięczają swojej wytrzymałości w niesprzyjającej temperaturze. Chryzantema dobrze znosi listopadowe przymrozki i długo utrzymuje świeży wygląd. Jednak nie tylko te kwiaty doskonale sprawdzą się na cmentarzu. Warto przyjrzeć się też innym gatunkom roślin doniczkowych, takich jak:

• wrzosy, które co prawda nie są w stanie przezimować na cmentarzu w doniczkach, ale pięknie wyglądają jesienią i wiosną,
• bardzo wytrzymałe i niezbyt wymagające pelargonie, które mogą stać nawet do pierwszych mrozów,
• starzec popielny – inaczej mróz – pięknie wygląda i może przezimować w doniczce,
• wytrzymująca temperatury nawet do -10 stopni Celsjusza kapusta ozdobna.

Jeśli mamy taką możliwość, to dobrym rozwiązaniem będzie również stworzenie na grobie aranżacji z zielonych krzewów i kwiatów sezonowych. Należy przy tym pamiętać, żeby rośliny nie były zbyt wysokie.

Wiosenne i letnie kwiaty na cmentarz

Wiosną jako dekoracja grobu wspaniale sprawdzą się kwitnące rośliny charakterystyczne dla tej pory roku, czyli pierwiosnki, krokusy i bratki. Są to kwiaty, które jako pierwsze budzą się wiosną do życia, nie zaszkodzą im więc niskie temperatury nocą. Latem natomiast z uwagi na upały warto zastąpić żywe kwiaty kompozycjami ciętych kwiatów w wazonie. W tej roli doskonale sprawdzą się:

• lilie, od dawna kojarzone jako kwiaty na cmentarz ze względu na ich symbolikę (życie wieczne),
• wytrzymujące w wazonie nawet do dwóch tygodni mieczyki, dostępne w wielu odmianach kolorystycznych,
• równie wytrzymałe, co efektowne astry,
• anturium – bardzo trwała roślina o pięknych sercowatych kwiatach postoi w wazonie nawet miesiąc.

Wiązanki na cmentarz

Nie zawsze mamy możliwość dbać o kwiaty na cmentarzu przez cały rok. Kiedy groby naszych bliskich znajdują się daleko od naszego miejsca zamieszkania i odwiedzamy je rzadko, doskonale sprawdzą się wiązanki z ciętych kwiatów. Kolorowe kompozycje kwiatów nie muszą wcale stać w opozycji do spokojnej, pełnej zadumy atmosfery święta Wszystkich Świętych. Wręcz przeciwnie, wiązanki mogą ją dopełniać, symbolizując nie tylko naszą pamięć o zmarłym, ale także przypominać, że katolickie święto zmarłych jest tak naprawdę radosnym świętem nadziei na życie wieczne.

Wiązanki i wieńce pogrzebowe

Ostatnie pożegnanie bliskiej osoby wiąże się z tradycją przyniesienia kwiatów na jej pogrzeb. W ten sposób okazujemy szacunek zmarłemu oraz w symboliczny sposób mamy szansę pogodzić się ze stratą. Jakie kwiaty jednak wybrać? Lepiej sprawdzi się wiązanka pogrzebowa czy wieniec? Wybór formy, jaką wybierzemy zależy przede wszystkim od naszej sytuacji i relacji ze zmarłym.
Najbardziej okazałą kompozycją jest wieniec pogrzebowy, w którego skład wchodzi wiele kwiatów umocowanych do specjalnego podkładu roślinnego, najczęściej ułożonego w kształt okręgu lub podkowy. W rośliny wplecione są szarfy ze słowami ostatniego pożegnania. Jako że jest to też najkosztowniejsza forma kompozycji kwiatowej, najczęściej na taką decyduje się najbliższa rodzina zmarłego. Wieńce pogrzebowe są też popularnym wyborem jeśli na kwiaty składa się wiele osób, na przykład przyjaciele z pracy zmarłego. Wieńce mają też już od starożytności są symbolem boskiej ochrony i ofiarowania się bóstwom, a w chrześcijaństwie niewinności, męczeństwa i czci.
Wiązanki pogrzebowe są mniejsze i skromniejsze niż wieńce, dlatego często decydują się na nie dalsza rodzina i znajomi zmarłego. Zazwyczaj składają się z kilku do kilkunastu kwiatów i podobnie jak w wypadku wieńców wplata się w nie wstążkę lub szarfę z odpowiednią dedykacją.

Śmigus-dyngus kiedyś i dziś